vidim vás nerada , ale když už jste tady ................. THIS BLOG IS MADE FOR MOZILLA FIREFOX !!!!!!!!

Lev Nikolajevič Tolstoj - Kreutzerova sonáta

23. února 2007 v 17:56 | dé.Monická |  jen se potřebuju vykecat ... občas
Prošedivělý pán se opět zasmál .
" to tvrdíte vy , že manželství je založeno na lásce , zatímco já vyjadřuji pochybnosti o tom , že existuje jiná láska , než láska smyslná , a vy mi dokazujete , že láska je , poněvadž existuje manželství . Ale manželství je za našich časů pouhý podvod . !"
" Račte prominout " řekl advokát , " ale já tvrdím pouze to , že manželství existovala a existovat budou . " " Existují , ale proč existují ? Budou existovat a existovala u těch , kdo ve snatku vidí něco záhadného , nějaké tajemství , které se uzavírá před Bohem . Pro ty existují , ale pro nás nikoli . V našich kruzích uzavírají lidé snatek , ale nevidí v něm nic jiného než kuplířství , aje to bud´ podvod , nebo násilí . Když je to podvod , dá se to ještě snést . Muž a žena pouze klamou ostatnía tváří se , že žijí monogamně , ale zatím setrvávají v polygamii . Je to špinavost , ale ještě to ujde . Daleko častěji se ovšem stává , že muž a žena navenek převezmou povinnost strávit společně celý život , a po jednom měsíci už se nenávidí , chtějí se rozejít , a přece spolu žijí a to je pak strašlivé peklo , kvůli kterému se pak mnozí dávají na pití , střílejí se , zabíjejí a otravují sebe i toho druhého ..." Muž hovořil stále rychleji , nenechal nikoho pronést jediné slovo a rozpaloval se stále víc . Všichni mlčeli . Bylo to trapné .
" Ano , není pochyb o tom , že v manželství dochází ke kritickým okamžikům " řekl advokát , aby přerušil ten nezdvořile vášnivý rozhovor .
" Vy jste zřejmě uhodl , kdo jsem ? " tiše a s podivným klidem pronesl šedivý pán .
" Ne , nemám to potěšení . "
" O žádné zvláštní potěšení nejde . Já jsem Pozdnyšev , ten , koho potkala ona kritická chvíle , o které jste se zmílil , ten okamžik , kdy zabil svou ženu " řekl a rychle se přitom podíval po každém z nás .
Nikdo neměl dost duchapřítomnosti , aby něco pronesl , a tak všichni mlčeli ...
L.N.Tolstoj - Kreutzerova sonáta

Líbí se mě ta myšlenka o manželství ... Tim ale nechci říct , že se nikdy nechci vdát .. TO CHCI ! .. Moc bych přála vzít si jednou člověka , do kterýho bych byla nejen zamilovaná . Byla by to TA zamilovanost s pocitem lásky a se všim , co k tomu patří... Naprostá důvěra , souznění ve všech směrech , dokonalý přátelství , absolutní odevzdanost tomu druhýmu . Oba jako bychom podvědomě věděli , že tohle neni jen nějaká obyčejná zamilovanost .. Věděli bychom , že tohle je něco víc , to co nás spojuje .. něco nepochopitelnýho , nadpřirozenýho . Moje druhá polovina duše . Jakoby já měla jednu polovinu duše a on tu druhou . A spolu bychom byly celý . Poznali bychom to , protože před tím , než jsme se potkali a poznali , jsme se cejtili jakoby prázdnější , neuplný ..Souznění by bylo naprostý .. věděl by , co chci říct , ještě před tim , než bych něco řekla , protože by to cejtil .. možná srdcem , možná telepaticky . Věděl by , co si myslim , protože by nějakym nevysvětlitelnym způsobem měl v hlavě totéž .. tak bychom si slova a myšlenky navzájem brali z ust ....... Dál už to popisovat nebudu , protože to popsat prostě nejde . vervat slova a pocity do pár písmenek je příliš omezující ... a taky protože to tak prostě NIKDY NEBUDE ! PROTOŽE EXISTUJE NEVĚRA !!!!!!!! A z nějakýho důvodu se všechno co může posere . Bude to tak , že se vdám nejmín´ 3krát . Ale už to nebude TA zamilovanost s pocitem lásky ! Možná to bude jenom zamilovanost s pocitem fascinace tou osobou , nebo nějaký pobláznění , nebo se budu mylně domnívat , že je to TA láska , nebo budu tu osobu jenom zbožnovat a mít strašně moc ráda ... ale nebude to to souznění , spříznění duší ani nic takovýho .... ani mě nebude umět číst myšlenky ... :( Co to vůbec je ta láska ? Už o tom nemůžu ani psát přestávám chápat význam tohoto slova ...... Proč je všechno tak složitý ? ..... nedokázala bych bejt natož si vzít toho člověka co jsem popisovala výše . NA TO NEMÁM ...........
Zajímalo by mě jestli někdo ty moje výlevy čte až do konce .= DDD
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

KONTROLA : Čteš články ?

ano 49.5% (188)
ne 14.5% (55)
jen některý 29.7% (113)
všechny 6.3% (24)

Komentáře

1 Hanellee Hanellee | E-mail | 30. března 2008 v 15:42 | Reagovat

Reagovala bych ke knize...Pozdnyšev je neskutečný sobec. Vůbec se nezajímal o duševní život své ženy a vnímal ji snad jen jako zvíře. A mám pochybnosti dokonce i o samotném autorovi. Sice byl obdivován a je považován za génia celosvětového měřítka, ale když se zaměříme o jeho život...Tělesná vášeň a na druhé straně touha po čistotě...S manželkou měl 13 dětí a udžoval paralelní poměr s několika nevolnicemi, a jednu měl zvláště oblíbenou...Pak snaha o asketismus...Pokrytectví či jen hledačství a rozpolcenost duše???

2 Makyna Makyna | Web | 8. srpna 2008 v 15:12 | Reagovat

Me tato kniha uplne uchvatila, myslim, ze to jsou nadcasovy myslenky. TAto kniha ma nepochybne neco do sebe, hlavne se mi libil styl napsani-ramcova novela...

3 Alfréd Veselý Alfréd Veselý | E-mail | 12. května 2009 v 18:37 | Reagovat

Vůbec s tebou nesouhlasím. Kniha mě velmi uchvátila a i když nesouhlasím se vším s většinou ano!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama